Leczenie niepłodności Leczenie niepłodności to złożony i wymagający indywidualnego podejścia problem medyczny. To także niejednokrotnie nauka cierpliwości dotycząca natychmiastowej chęci posiadania potomstwa.W leczeniu schorzenia ważne jest odpowiednie wyposażenie ośrodka,wiedza merytoryczna personelu oraz pełna analiza problemu pary.Terapię niepłodności powinno zaczynać się od metod prostych , z drugiej strony w przypadku par gdzie stwierdzono nieodwracalne wady jajowodów , czy też krytyczną nieprawidłowość w badaniu nasienia pominięcie metod bardziej złożonych zakończy się niepowodzeniem. Do prostych metod terapii w niepłodności zalicza się stymulację- indukcję owulacji ( jajeczkowania),która to pozwala przygotować komórkę jajową do zapłodnienia naturalnego.

Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod w procesie leczenia niepłodności jest leczenie hormonalne, określane też jako STYMULACJA OWULACJI. Poleca się ją pacjentkom, których problemy z płodnością koncentrują się właśnie wokół zaburzeń owulacji (całkowity brak owulacji, nieregularne cykle, niewydolność ciałka żółtego), endometriozy, chorób tarczycy, ale także wtedy, kiedy występuje znaczna trudność z ustaleniem przyczyny niepłodności.Celem podawanych kobiecie leków hormonalnych jest doprowadzenie do wzrastania i dojrzewania pęcherzyków w jajniku.

Leczenie: Polega na podawaniu leków w formie tabletek lub zastrzyków zawierających odpowiednie hormony, które regulują pracę jajników, nadnerczy, przysadki mózgowej czy podwzgórza. Odpowiednie hormony podawane są w ustalonych dniach cyklu pacjentka musi także regularnie oddawać do badania krew (celem oznaczenia poziomu hormonów płciowych) oraz wykonywać USG jajników .

Leczenie niepłodności Ponadto, we wskazanym przez lekarza terminie należy doprowadzić do stosunku z partnerem, ewentualnie partner musi być gotowy na oddanie nasienia (gdy celem jest sztuczne zapłodnienie). Stymulacja hormonalna może być także pierwszym etapem przygotowań do in vitro. Kiedy powstanie dostatecznie dużo komórek jajowych, kobieta przyjmuje hormon HCG, który kończy stymulację. W Ośrodku ALBADT opieramy sie na wytycznych ESHRE w zakresie warunków pozwalających zakończyć stymulację , a świadczących o prawidłowo przeprowadzonej stymulacji - wytyczne podawane są w trakcie stymulacji każdej parze na wizytach kontrolnych.

Inną metodą to INSEMINACJA DOMACICZNA - wykorzystywana w terapii przy zachowanej drożności co najmniej jednego jajowodu. Do metod złożonych zalicza się wszystkie procedury rozrodu wspomaganego, dynamicznie rozwijających się we współczesnym świecie.

W Ośrodku ALBADT posługujemy się własnym skutecznie udowodnionym w Republice Czeskiej terminem wykonania zabiegu - do wiadomości par leczących się w ośrodku.Skuteczność metody w naszej placówce wynosi około 20% w przeliczeniu na jedną próbę na cyklu stymulowanym.Szansa na potomstwo po 4 zabiegach( cyklach) IUI wynosi do 38-40%

Inną metodą wykorzystywaną w leczeniu niepłodności to LAPAROSKOPIA - polegająca na oglądaniu i operowaniu narządów za pomocą cienkiego endoskopu zaopatrzonego w system transmisji obrazu i manipulatorów wprowadzonych do jamy brzusznej. W tym celu wykonuje się niewielkie nacięcia w skórze zwykle 2 lub 3. Obecnie jest to podstawowa technika diagnostyczno-terapeutyczna w ginekologii dotyczącej między innymi niepłodności. Metoda ta pozwala usunąć nieprawidłowości anatomiczne stanowiące przeszkodę w uzyskaniu prawidłowej ciąży np. wyłuszczenie torbieli jajnika, mięśniaków macicy czy też usunięcie ognisk endometriozy.

Leczenie niepłodności Kolejną metodą leczenie niepłodności jest HISTEROSKOPIA
Zabieg jest małoinwazyjną metodą pozwalającą na ocenę stanu narządów jamy macicy - oceniamy wnętrze jamy macicy przy użyciu specjalnego narządu optycznego – wziernika zwanego histeroskopem. Umieszczona na histeroskopie kamera umożliwia monitorowanie zmian w obrębie narządów rodnych kobiet. Badanie pozwala nie tylko na zdiagnozowanie, ale także na usunięcie pewnych zmian jak polipy , mięśniaki oraz umożliwia pobranie wycinka śluzówki. Histeroskopię wykonuje się w przypadku między innymi szukania przyczyn niepłodności bądź wystąpienia ryzyka poronienia.
Ośrodek leczenia niepłodności i leczenia poronień

Wodzisław Śląski

Mały Rynek 1 (nad parkiem)

przyjmuję:
poniedziałek i czwartek
rejestracja telefoniczna:
tel.: 601 088 609, 602 575 618

Rybnik

Plac Wolności 19 (obok CH Focus)

przyjmuję: środa i piątek
rejestracja telefoniczna:
tel.: 601 088 609, 602 575 618

Ostrava - Vítkovice

EuroFertil
Závodní 2885 / 86

www.eurofertil.cz
tel.: 602 575 618

Wielospecjalistyczny Szpital w Gliwicach

Ginekologiczno-Położniczy
ul. Kościuszki 1

tel.: 602 575 618
Czynne: poniedziałek - piątek

Wodzisław Śląski - Mały Rynek 1,
pobieranie materiału 7:00 - 11:00, tel.: 601 088 609 lub 500 649 296 (od poniedziałku do piątku)

Rybnik, Plac Wolności 19,
pobieranie materiału 7:30 - 10:00, tel.: 601 088 609
Nasi partnerzy

Eurofertil AlbaDt Diagnostyka badania laboratoryjne Progenis