INSEMINACJA DOMACICZNA

Inseminacja domaciczna (IUI, ang. Intrauterine Insemination) jest prostym zabiegiem polegającym na podaniu odpowiednio przygotowanego nasienia bezpośrednio do jamy macicy w okresie okołoowulacyjnym. Inseminacja może być wykonana nasieniem partnera (AIH) lub nasieniem dawcy (AID).

Rekomenduje się wykonanie u pary do 6. zabiegów inseminacji. Szanse na uzyskanie ciąży tą metodą leczenia maleją po sześciu zabiegach dosyć znacznie.

Inseminacje mogą być wykonywane w następujących po sobie cyklach lub po jednym cyklu przerwy.

Wskazania do inseminacji bezwzględne:
  • zaburzenia ejakulacji,
  • niemożność współżycia,
  • azoospermia u partnera przy jednocześnie poprawnie funkcjonującym układzie rozrodczym partnerki - inseminacja nasieniem dawcy.
Wskazania względne do inseminacji:
  • niepłodność idiopatyczna,
  • nieprawidłowy śluz szyjkowy zawierający przeciwciała lub uniemożliwiający przedostanie się plemników,
  • zaburzenia owulacji (także PCO) po zastosowaniu stymulacji owulacji antyestrogenami,
  • nieznacznie osłabione parametry nasienia męża - nie mniej niż 5 mln prawidłowych morfologicznie i ruchliwych plemników w nasieniu,
  • endometrioza I i II stopnia
Zastosowanie tej metody podejmowane jest wspólnie przez parę i lekarza na podstawie oceny funkcjonowania układu rozrodczego), wieku i czasu trwania niepłodności u obojga partnerów. Dopuszcza się wykonywanie inseminacji w cyklu naturalnym, jednak ze względu na wyższą skuteczność częściej wykonuje się zabieg po stymulacji owulacji. Przez okres przygotowania lekarz monitoruje wzrost pęcherzyków badaniem USG., co pozwala korygować dawki i rodzaj leków w stymulacji. W dniu, kiedy w obrazie USG widoczny jest dojrzały pęcherzyk Graafa, kobieta przyjmuje lek, który powoduje pękniecie pęcherzyka.

W Ośrodku ALBADT dodatkowo sprawdzamy hormonalnie czy uzyskane pęcherzyki drogą stymulacji wykazują cechy komórek dojrzałych gotowych do zapłodnienia. Posługujemy się własnym skutecznie udowodnionym w Republice Czeskiej terminem wykonania zabiegu - do wiadomości par leczących się w ośrodku .

Postępowanie w ALBADT

Przed wykonaniem zabiegu inseminacji u każdej z par wykonuje się badania wirusologiczne ( ważne do 6 miesięcy przed zabiegiem) oraz badanie cytologiczne ( ważne do 12 miesięcy ) oraz badania bakteriologiczne (ważne do 30 dni do zabiegu). Każda z par wypisuje dokumentacje proceduralną - indywidualnie skonstruowana w naszym ośrodku - wyrażającą świadomą zgodę na zabieg.

W dniu zabiegu na dwie godziny przed zabiegiem, mężczyzna zgłasza się do laboratorium zlokalizowanego w naszym ośrodku w celu oddania nasienia do preparatyki (sterylny pojemnik mężczyzna otrzymuje w laboratorium). Nasienie poddawane jest badaniu celem wybrania odpowiedniej metody preparatyki. W naszym ośrodku nasz zespół wyszkolony w tym zakresie w Klinikach In Vitro w Czechach ( Eurofertil,oraz Brno ) przygotowywuje nasienie wszystkimi metodami dostępnymi w klinikach niepłodnościowych.

Po przygotowaniu nasienia - osoba która wykonywać będzie zabieg, w większości przypadków wykona dodatkowe badanie usg ie w celu oceny wielkości pęcherzyka. Inseminacja odbywa się na fotelu ginekologicznym. Nasienie wprowadzane jest bezpośrednio do macicy za pomocą jednorazowego cewnika. Zabieg jest bezbolesny (nie wymaga znieczulenia). Po podaniu nasienia pacjentka pozostaje na fotelu ok. 10. minut, a następnie w zależności od jej stanu pozostanie około godziny w ośrodku lub opuści placówke w towarzystwie partnera.

Pacjentka przez 14 dni po zabiegu przyjmuje dopochwowo leki zawierające progesteron. Jest to tzw. suplementacja fazy lutealnej i ma za zadanie ułatwienie zagnieżdżenia się zarodka. W przypadku jeśli zabieg przeprowadzany jest w cyklu naturalnym, czasami odstępuje się od suplementacji progesteronem. 10 dni po zabiegu pacjentka wykonuje próbę ciążową.

Jeśli test nie potwierdził ciąży, a miesiączka nie pojawiła się należy po 2. dniach wykonać kolejne badanie hCG w krwi i powiadomić lekarza o wyniku .
Ośrodek leczenia niepłodności i leczenia poronień

Wodzisław Śląski

Mały Rynek 1 (nad parkiem)

przyjmuję:
poniedziałek, środa, czwartek, piątek
rejestracja telefoniczna:
tel.: 601 088 609, 602 575 618

Ostrava - Vítkovice

EuroFertil
Závodní 2885 / 86

www.eurofertil.cz
tel.: 602 575 618

Wielospecjalistyczny Szpital w Gliwicach

Ginekologiczno-Położniczy
ul. Kościuszki 1

tel.: 602 575 618
Czynne: poniedziałek - piątek

Wodzisław Śląski - Mały Rynek 1,
pobieranie materiału 7:00 - 10:00, tel.: 601 088 609

Nasi partnerzy

Eurofertil AlbaDt Diagnostyka badania laboratoryjne Progenis